Мені 16, я приїхав до Польщі після 24 лютого на паспорт громадянина України. Чи можу я повернутись до України без батьків та додаткових документів? Мої батьки знаходяться в Україні.

Неповнолітні громадяни третіх країн при перетині кордону Польщі підлягають таким самим вʼїзним/виїзним процедурам, як і дорослі. Відсутні будь-які загострення у цій області.

Польське право не забороняє перетинати кордон неповнолітнім, яким виповнилось 16 років, без супроводу дорослих. Однак, Прикордонна служба Польщі звертає особливу увагу на неповнолітніх осіб незалежно від того, чи мають супровід чи ні, дбаючи про їхню безпеку.

Відповідно до українського права особа, якій виповнилось 16 років, має право до самостійного перетину кордону:

Абзац другий частини третьої ст. 313 ЦК України: «Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.»

Далі подаємо цілу норму ЗУ:

3. Фізична особа, яка є громадянином України, має право на безперешкодне повернення в Україну.

Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.