У мене є номер PESEL, але медичний заклад, щоб надати мені безкоштовні медичні послуги, шукає в паспорті штамп про перетин кордону. Як я можу довести, що я підлягаю захисту згідно зі спецзаконом?

Спеціальний закон надає право на медичне обслуговування громадянам України, перебування яких на території Республіки Польща вважається законним відповідно до статті 2 абзац 1 спеціального закону – це положення стосується громадян України, які легально в’їхали на територію Республіки Польща у період від 24 лютого 2022 року та заявили про намір залишитися на території Республіки Польща. Одним зі способів перевірки відповідності громадянину України умовам захисту, передбаченим спеціальним актом, є перевірка дати його в’їзду на територію Республіки Польща, тобто дати, зазначеної на штампі, що підтверджує в’їзд на територію Республіки Польща. територію Республіки Польща, штамп у паспорті іноземця. У разі відсутності такого штампу слід шукати інші методи перевірки.

Згідно з повідомленням Національного фонду охорони здоров’я, право на медичні послуги для осіб, які мають право за спеціальним законом, перевіряється, зокрема, за допомогою спеціального номера PESEL, який видається громадянам України.

Підтвердження того, що іноземцю було надано PESEL за спеціальним актом, тобто шляхом надання спеціального статусу за записом «UKR», є достатнім для визнання того, що іноземець має право на фінансову допомогу, передбачену спеціальним актом, у тому числі право на медичне обслуговування. Це пов’язано з тим, що номер PESEL за спеціальним законом надається лише громадянам України, перебування яких на території Республіки Польща вважається законним відповідно до статті 2 пункт 1 спеціального закону, тобто спеціальний акт надає право на медичне обслуговування. Деталі можна дізнатися на сайті Національного Фонду Здоров’я, зокрема в оголошенні №2:

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-dla-obywateli-ukrainy-zagwarantowana-w-specustawie-o-czym-musza-wiedziec-swiadczeniodawcy,8157.html.

Це також підтверджує, Адміністрації міста-столиці Варшава

https://warszawa19115.pl/-/legalizacja-pobytu-w-polsce-dla-obywateli-ukrainy:

«Громадяни України, які раніше мали номер PESEL та підлягають визначенню спецзакону також мають подати нову заявку на номер PESEL відповідно до спеціального акту. Це дасть можливість надати іноземцю із записом «UKR» спеціальний статус, завдяки якому така особа буде врахована установами, які надають допомогу за спеціальним законом».

Це означає, що медичні послуги мають надаватися людям, яким за спеціальним законом присвоєний номер PESEL. Сам спеціальний закон не пов’язує право на медичне обслуговування в Польщі з наявністю штампа в паспорті іноземця, що підтверджує дату його в’їзду на територію Республіки Польща. Для з’ясування цього питання рекомендується звернутися до керівництва медичного закладу, який відмовився від надання медичних послуг, а за потреби – до Представника  прав пацієнтів та Національного фонду здоров’я, повідомивши про ситуацію.