Чи має право сімʼя, близька родичка якої померла на території Польщі, тікаючи від війни в Україні, де вони залишили своє майно, на якусь соціальну допомогу чи все ж зобовʼязана оплатити похорон?

Допомога на похорон є видом допомоги, описаним у законі про пенсії з Фонду соціального страхування Польщі. Відповідно до цього закону право на допомоги, описані у ньому, мають застраховані особи та члени їх родин, що залишилися.

Закон про допомогу громадянам України у звʼязку з військовим конфліктом від 12 березня 2022 року не передбачає соціальне страхування осіб, прибувших від 24 лютого 2022 року.

Отже, якщо іноземець не підлягав соціальному страхуванню у Польщі, наприклад на підставі виконання праці, не має права на цю допомогу.

Однак, відповідно до ст. 29 абзац 1 закону про допомогу громадянам України у звʼязку з військовим конфліктом на території цієї держави громадянину України, прибувшому на територію Республіки Польща, перебування якого вважається легальним і якого було вписано до реєстру PESEL, можуть надаватись різні види допомог, як фінансові, так і матеріальні, на основі положень закону про соціальну допомогу. Відповідно до цього закону особі або сімʼї, яка зазнала збитків внаслідок нещасного випадку, стихійного або екологічного лиха може бути надано цільову допомогу. Смерть члена родини можна вважати нещасним випадком (zdarzenie losowe), отже існує можливість клопотання про виплату цільової допомоги для покриття витрат на похорон.