Чи може українець зі статусом UKR, зареєстрований як приватний підприємець, отримати «карту побиту» на підставі підприємницької діяльності?

Положення спеціального закону (тобто закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави) мають пріоритет перед положеннями закону про іноземців. Проте, коли ці питання пов’язані з тимчасовим перебуванням не врегульовані спеціальним законом, застосовуємо закон про іноземців.

Тут слід звернути увагу на п. 4, ч.1, ст. 99 закону про іноземців, відповідно до якого іноземцю відмовлять у дозволі на тимчасове проживання, якщо іноземець користується тимчасовим захистом. Особи, на яких поширюється т. зв. спеціальний закон, користуються тимчасовим захистом. Отже, з цього положення випливає, що орган відмовить у наданні дозволу на тимчасове проживання, наприклад, у зв’язку із веденням підприємницької діяльності.

Проте українець, на якого поширюється спеціальний закон, може подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання. Якщо задоволені всі умови, встановлені ч.1, ст. 38 та відсутні протипоказання встановлені ч. 4 цієї статті, орган зобов’язаний (повинен) надати дозвіл. Тож органи адміністрації не повинні перевіряти чи має іноземець загарантоване місце проживання у Польщі, достатні фінансові можливості чи медичне страхування. Громадянин України, який отримав дозвіл на тимчасове проживання, матиме право працювати на території Польщі без дозволу на роботу.

Що стосується ведення господарської діяльності, це право встановлено ст. 23 спеціального закону: «Громадяни України, перебування яких на території Польщі вважається законним відповідно до цього закону, можуть відкривати та здійснювати господарську діяльність на території Республіки Польща на тих самих умовах, що й громадяни Польщі, за умови отримання номера PESEL.»

Підсумовуючи, підприємець може подавати заяву на отримання дозволу на тимчасове перебування, але не на підставі ведення господарської діяльності. Проте має право її вести на підставі положень спеціального закону.