Чи після приїзду з України до Польщі можна повернутися назад до України, а потім знов повернутися до Польщі?

Питання, які регулюють в’їзд та перебування громадян України на території Республіки Польща у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави, значною мірою покриваються двома нормативно-правовими актами, тобто законом від 13 червня 2013 року про іноземців та законом від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави.

Починаючи з 24 лютого 2022 року внесення громадян України, а також інших осіб до переліку дозволів за Рішенням Виконавчої ради (ЄС) від 4 березня 2022 року відбувалося в особливий спосіб, передбачений закони про іноземців, тобто за згодою головнокомандувача прикордонною охороною, яка надається після отримання попередньої згоди головнокомандувача прикордонної служби. 

Цей дозвіл надається без спеціальної процедури, а умови  є певною мірою загальними правилами (вони дуже широкі і дозволяють велику свободу тлумачення), а характер дозволу є факультативним, тобто комендант може дати або не дати свою згоду. Тому не можна однозначно стверджувати, що комендант щоразу видаватиме такий дозвіл і можна буде в’їхати на територію Республіки Польща. Нинішня політична ситуація свідчить про те, що такий дозвіл буде надано за відсутності документів, але ніхто не може гарантувати, що ситуація не зміниться під час перебування особи в Україні або що комендант, перевіряючи особу під час повторного в’їзду, не вирішувати, що особа не може в’їхати, бо виїхала за власним бажанням, а це означає, що вона може жити в Україні. Тому аналіз правових норм не дає однозначної відповіді – як уже зазначалося, положення, що допускає вхід, є факультативним.

Щодо перебування на території Республіки Польща осіб, які в’їхали до Польщі після 23 лютого 2022 року, то їх статус регулюється законом від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави. Сам факт виїзду з території Польщі не позбавляє громадянина України, який в’їхав до Польщі після 23 лютого 2022 року, можливості користуватися привілеями, наданими вищезазначеним нормативно-правовим актом. 

Проте існує обмеження   – виїзд громадянина України з території Республіки Польща на термін понад 1 місяць позбавляє його прававсіх привілеїв закону). 

Разом з тим хочемо звернути вашу увагу на те, що відповідно до абз.4, ст. 2 зазначеного закону польська Рада міністрів постановою визначить дату, яка стане останнім днем строку законного в’їзду на територію Польщі громадянина України, який має намір залишитися на цій території, та яка призводить до того, що перебування вважається легальним.

Водночас нагадаємо, що останнім часом все більше нормативно-правових актів мають зворотну дію в часі, що може означати, що якщо вищезгадану постанову буде прийнято, то дата, яка визначатиме останній день в’їзду, може бути визначена як минувша.