Як дізнатись про скасований статус захисту, наданого спец.законом? Чи отримання номера PESEL у Польщі і пізніший виїзд до іншої країни означає, що я не можу отримати напр. їхню форму захисту?

Тут потрібно звернутись до змісту абзацу 2 статті 11 спец.закону, відповідно до якого виїзд громадянина України з території Республіки Польща на термін більше 30 днів позбавляє його прав, про які йде мова у першому абзаці статті 2. Це означає, що особа, яка залишила територію Польщі на термін більше 30 днів втрачає право «визнання перебування як легальне» у Польщі, а отже і права передбачені законом.

Це означає, що особа, яка залишила територію Польщі на термін більше 30 днів втрачає право «визнання перебування як легальне» у Польщі, а отже і права передбачені законом. Це не стосується осіб, делегованих для виконання робіт чи послуг за межами території Республіки Польща суб’єктами, що діють на території Республіки Польща.

Спец.закон не передбачає позбавлення прав, передбачених законом, адміністративним чи будь-яким іншим рішенням.

Орган, який захоче застосувати «інструмент» зі ст. 11, доведеться пояснити понад місячний виїзд з Польщі, але без печатки у паспорті це буде зробити досить складно.

Спец.закон не впливає та не може впливати на законодавство інших країн ЄС, тож не може визначати, що факт використання тимчасового захисту – спец.захисту у Польщі – позбавляє можливості використання допомоги у іншій державі-члені ЄС. У цьому контексті варто нагадати 15те умотивування рішення Ради ЄС, яка виключає застосування ст. 11 директиви про тимчасовий захист – тобто де-факто дозволяє обирати державу, у якій можна скористатись із тимчасового захисту. Це не обов’язково має бути країна «першого в’їзду».

Однак слід пам’ятати, що права, які випливають із тимчасового захисту, можуть бути реалізовані лише в одній країні.

У разі використання захисту за спец.законом, тобто тимчасового захисту, при переїзді до іншої країни ЄС дана особа може мати обмежені можливості використання прав, пов’язаних із запровадженням у цій країні механізмів тимчасового захисту.

Однак варто проконсультуватися з юристами конкретних країн, оскільки вони будуть ознайомлені із практикою національних міграційних відомств та чинним внутрішнім законодавством.