Як можна законно залишити дитину в Польщі, коли його батько або мати  їде в Україну (або в іншу країну, наприклад на роботу), щоб опікун міг легально опікуватися дитиною?

У такій ситуації найважливіше питання – хто буде опікуватися дитиною.

Особа, яка не досягла 18 років, не може перебувати на території Республіки Польща без нагляду дорослих. Не існує такої можливості залишити дитину без нагляду зберігаючи право на опіку (сам факт того, що дитина залишається без нагляду, унеможлює фактичну опіку над дитиною).

Це означає, що дитина, залишена без нагляду, буде прийнята до інституційної  системи прийомної опіки, наприклад, соціального чи родинного закладу. Відповідно до ст. 112 Кодексу про сім’ю та опіку, обов’язок і право здійснювати постійну опіку над дитиною, виховувати та представляти її, зокрема при оформленні пільг, призначених для задоволення її потреб, належить прийомній сім’ї, керівнику будинку сімейного типу  або особі, яка керує закладом опіки, регіональним опікувально-терапевтичним закладом чи інтервенційним центром попереднього усиновлення, в інших випадках опікунська відповідальність залишається за батьками, якщо суд не вирішить інакше.

Тобто, батько чи мати дитини, яка прийнята до інституційної  системи прийомної опіки, не зможуть вирішувати питання про виховання, представляти дитину в поточних справах та отримувати за неї пільги.

Слід пам’ятати, що ввести дитину в систему прийомної опіки не складно, але усунення дитини з цієї системи – це вже важка та карколомна справа – за дитину доведеться боротися і виступати з поясненнями перед судом, соціальними службами та можливо, перед куратором, що саме ви є гарантом опіки над неповнлітньою особою.

Законом про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави запроваджено інститут тимчасового опікуна (ст. 25).

Такого опікуна буде призначено дітям українського громадянства, які прибули до Польщі після 24 лютого і залишаються на цій території без опіки дорослої особи, яка відповідає за них відповідно до чинного в Польщі законодавства. У такій ситуації тимчасовий опікун буде уповноважений представляти неповнолітнього та піклуватися про його особу та майно. Положення спеціального закону нічого не говорять про позбавлення батьківських повноважень, тому найбільш ймовірно, що згадана ст. 112 (1) Кодексу про сім’ю та опіку буде застосована належним чином.

Кожна ситуація, звичайно, різна і вимагає індивідуального підходу, якщо на території Польщі є хтось із родини, хто міг би виступати як тимчасова прийомна сім’я чи тимчасовий опікун, то при підготовці заяви до суду слід широко обґрунтувати причини залишення дитини на опіку іншим людям, щоб показати Суду, що залишення дитини в Польщі продиктовано особливими обставинами – це може згодом позбавити нас від труднощів і проблем із відновленням опіки над дитиною, без нагляду соціальних служб чи куратора.