Як отримати виплату 40 zł за розміщення біженця?

Виплати за розміщення та харчування біженців з України проводиться на підставі ст. 13 закону про допомогу громадянам України у звʼязку зі збройним конфліктом на території цієї держави.ʼРозмір виплати становить 40 zł на особу за день, при чому виплата ця включає забезпечення як житлом, так і харчуванням.

Цю норму оновили законом з 27 квітня 2022 р. і тепер діють нові правила:

Грошова допомога за надання житла українцям виплачується за період не довший за 120 днів з дня прибуття громадянина України на територію Республіки Польща. Отже, якщо проживання у вас почалося не відразу після прибуття, а, наприклад, лише через кілька днів, період, протягом якого ви можете отримати допомогу, відповідно скоротиться.

Зверніть увагу, що в особливо обґрунтованих випадках період виплати допомоги може бути продовжений більше ніж на 120 днів.

Для отримання допомоги необхідно подати заяву до органу місцевого самоврядування (urzędu miasta, gminy). Заява подається на спеціальному бланку. Важливо, що останні зміни в законі також запровадили новий бланк, тому не забудьте заповнити правильний бланк заяви, доступний в управлінні.

Кошти виплачуються органами місцевого самоврядування за період фактичного проживання та харчування, який уже закінчився. На практиці заявки на виплату допомоги розглядаються довго. Компетентний орган перевіряє достовірність даних, зазначених у заяві. Якщо заява містить неправдиву інформацію, виплату не проведуть. Слід враховувати можливість відвідування представниками управління за вказаною адресою проживання, хоча наразі немає підтверджень, що такі перевірки відбуваються.

Якщо суб’єкт, який надає проживання та харчування, є організацією, юридичною особою чи приватним підприємцем, воєвода має право прийняти рішення про збільшення цієї суми понад 40 злотих. Це також може мати місце, якщо проживання та харчування громадян України було надано до набрання чинності закону.

Згідно з новими правилами, біженець, на якого ви отримуєте допомогу, повинен мати номер PESEL, і цей номер PESEL обовʼязково вказується у заяві для надання допомоги на проживання біженців. Дані осіб, на яких подаються заяви (громадяни України, які користуються житлом), наразі збираються в базі даних з метою уникнення зловживань.