Я не є громадянином України, виїхав з України у середині квітня, маю паспорт, але без візи. Мені не поставили штамп на кордоні. Чи маю я право на 15 днів легального перебування в Польщі? До якого часу можна використати «15-денний» в’їзд до Польщі?

По-перше, слід зазначити, що якщо запитувач не є громадянином України і не є особою, зазначеною в виконавчому рішенні Ради ЄС, то дія закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави на нього не поширюється , як теж і дія закону від 13 червня 2003 р. про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща.

Запитувач в’їхав на територію Польщі на підставі дозволу Коменданта прикордонного пункту пропуску, який було надано на підставі попереднього погодження Головним комендантом Прикордонної служби Польщі. Цей дозвіл надається без особливої процедури, а умови його надання визначені п.п. c), ч. 5, ст. 6 Шенгенського кодексу про кордони. Дозвіл коменданта було надано на 15 днів і протягом цього терміну ця людина може на законних підставах перебувати на території Республіки Польща.

Протягом 15 днів запитувач повинен залишити територію Республіки Польща або здійснити дії, спрямовані на легалізацію свого проживання в Польщі. Щодо того, що запитувач не отримав штамп у паспорті, то сам факт, що ця дія не була здійснена, не означає, що дані запитувача не були внесені до реєстру осіб, які в’їхали на територію Польщі. В інтересах запитувача повідомити/зареєструвати своє перебування в Польщі або отримати відповідне підтвердження в’їзду, щоб у майбутньому ніхто не звинувачував його в незаконному перебуванні та у пов’язаних із цим наслідках.

Щодо питання про кінцеву дату в’їзду на територію Польщі (до коли існує можливість вʼїхати на «15-денний» строк до Польщі). Дозвіл Коменданта прикордонного пункту пропуску, який було надано на підставі попереднього погодження Головним комендантом Прикордонної служби Польщі надається без особливої процедури, а умови його надання є, певною мірою, загальними правилами (вони дуже широкі і дозволяють значну свободу тлумачення).

Правова природа дозволу є факультативною, тобто комендант може дати дозвіл, але не мусить. Тому не можна однозначно стверджувати, коли коменданти прикордонних пунктів пропуску перестануть видавати такі дозволи.