Czy osoba ze statusem UKR, która zarejestrowała się jako prywatny przedsiębiorca, może dostać kartę w oparciu o działalność gospodarczą?
Aktualizacja: 03.02.2023
Przepisy specustawy (czyli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa) mają pierwszeństwo przed przepisami ustawy o cudzoziemcach. Jednakże gdy dane kwestie dotyczące pobytu czasowego nie zostały uregulowane w specustawie, stosujemy ustawę o cudzoziemcach.
Należy tutaj zwrócić uwagę na art. 99 ust. 1 pkt 4 ustawy o cudzoziemcach, zgodnie z którym cudzoziemcowi odmawia się udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy jeżeli cudzoziemiec korzysta z ochrony czasowej. Osoby objęte tzw. specustawą są objęte ochroną czasową. Z tego przepisu wynika zatem, że organ odmówi udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy np. ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej.
Obywatele Ukrainy korzystający z ochrony czasowej w Polsce i prowadzący działalność gospodarczą będą mogli ubiegać się o pobyt czasowy w Polsce dopiero od dnia 1 kwietnia 2023 roku.
Wniosek będzie można złożyć do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca. Wyjątkowo, obywatele Ukrainy ubiegający się o ww. zezwolenie na pobyt czasowy będą zwolnieni z obowiązku osobistego stawiennictwa w urzędzie wojewódzkim, jeśli wcześniej oddały odciski linii papilarnych podczas uzyskiwania PESEL UKR. Jeśli jednak tego nie uczyniły, osobiste stawiennictwo w urzędzie wojewódzkim w celu oddania odcisków linii papilarnych będzie konieczne, jednak wyjątkowo już po wydaniu decyzji pobytowej (najpewniej w momencie osobistego odbioru karty pobytu czasowego).
W przypadku gdy obywatel Ukrainy nie będzie spełniać wymogów udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na deklarowany cel pobytu lub okoliczności, które są podstawą ubiegania się o to zezwolenie, nie uzasadniają jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące, lub wobec obywatela Ukrainy zachodzą okoliczności uzasadniające odmowę udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy, w okresie do dnia 24 sierpnia 2023 r. udzielone zostanie mu zezwolenia na pobyt czasowy na okres 1 roku, licząc od dnia wydania decyzji.
Jeśli jednak obywatel Ukrainy wykaże, że spełnia wymogi udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy (w celu wykonywania pracy, w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji lub w celu prowadzenia działalności gospodarczej), może ubiegać się o udzielenie mu zezwolenia na maksymalny, 3-letni okres.
Warto pamiętać, że w przypadku wszystkich obywateli Ukrainy, którzy ubiegają się lub będą ubiegać (po 1 kwietnia 2023 roku) o zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, do dnia 24 sierpnia 2023 roku nie stosuje się wymogu wykazania, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osiągnięto w roku podatkowym poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy odpowiednio wysoki dochód, lub że zatrudnia się odpowiednią liczbę pracowników, lub że prowadzi się działania, które pozwolą w przyszłości osiągnąć wymagany dochód.
Przed dniem 1 kwietnia 2023 roku należy zweryfikować na stronie internetowej właściwego urzędu wojewódzkiego, jakie dokumenty wymagane są od obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową, a ubiegających się o zezwolenie na pobyt czasowy (m.in. w celu prowadzenia działalności gospodarczej) oraz jaki w danym urzędzie przewidziano tryb i sposób składania wniosków.