Czy potrzebuję pełnomocnictwa do samochodu w przypadku wyjazdu z Polski do Ukrainy samochodem zarejestrowanym na innego członka rodziny?

Planując wyjazd z Polski i wjazd na terytorium Ukrainy samochodem zarejestrowanym w Ukrainie, którego nie jest się właścicielem, a właściciel przebywa w Polsce, wskazane jest posiadanie pisemnego upoważnienia od właściciela auta dla kierowcy, do przekraczania granicy polsko-ukraińskiej, najlepiej w obu kierunkach i w dłuższym okresie, by zapewnić sobie możliwość także ponownego wjazdu do Polski autem. Wskazane jest, by tego typu upoważnienie zostało sporządzone zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. W miarę możliwości dobrze jest posiadać upoważnienie z podpisem właściciela potwierdzonym notarialnie. To w praktyce najbardziej pewna forma dokumentu, którą urzędnikom, celnikom lub strażnikom granicznym trudno będzie podważyć. W zakresie możliwości wjazdu na terytorium Ukrainy samochodem zarejestrowanym w Ukrainie, którego nie jest się właścicielem, najlepiej dodatkowo skonsultować się z ukraińską strażą graniczną.  

W związku ze zmianami specustawy podpisanymi dnia 25.01.2023 jesteśmy w trakcie AKTUALIZOWANIA treści portalu. Niektóre treści mogą być nieaktualne.

У зв’язку зі змінами до спецзакону про біженців з України, підписаного 25.01.2023 ми перебуваємо в процесі ОНОВЛЕННЯ контенту нашого порталу, тому на даний момент. деяка інформація може бути неактуальною.

Due to the amendments to the special act signed on 25.01.2023 we are in the process of UPDATING the content of the portal. Some content may be out of date.