Jestem obywatelką/em Ukrainy i zamierzam zacząć pracować w Polsce. Czy muszę wyrobić w tym celu PESEL? Uzyskać NIP? Jeśli tak, to jakich i jak to zrobić?
Każdy obywatel/ka Ukrainy, która przebywa w Polsce legalnie może zostać zatrudniona, nie ma więc obowiązku uzyskania najpierw numeru PESEL. Zarówno osoby, które posiadają zezwolenie pobytowe, jak i obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski po 24 lutego (nawet jeśli nie wyrobili jeszcze nr PESEL), mogą zostać zatrudnieni na uproszczonych zasadach. Wystarczy, że w ciągu 14 dni od daty podjęcia pracy pracodawca poinformuje o tym fakcie właściwy powiatowy urząd pracy – właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Pracodawca zawiadamia urząd elektronicznie na portalu praca.gov.pl.
Należy podkreślić, że jeżeli dana osoba podejmuje zatrudnienie to staje się podmiotem do którego zastosowanie znajdują przepisy ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zgodnie z regulacjami wskazanego aktu prawnego osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają̨ obowiązkowi ewidencyjnemu. W tym kontekście każdy podmiot np. fizyczna będąca podatnikiem musi posiadać identyfikator podatkowy. Przy czym, identyfikatorem podatkowym jest:
- numer PESEL – w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług;
- NIP – w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu.
Powyższe oznacza, że osoba planująca rozpocząć zatrudnienie w Polsce/ pracująca w Polsce musi mieć nr PESEL, który stanowi jej identyfikator podatkowy.