W jaki sposób przekroczyć granicę ze zwierzęciem?

Jeśli podróżujesz ze zwierzętami:

  1. psy, koty, fretki muszą posiadać mikrochip i dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem. 

UWAGA! W chwili obecnej zwierzęta, które nie mają potwierdzonych szczepień na wściekliznę również są wpuszczane na terytorium RP, po otrzymaniu szczepienia na granicy oraz zbadania ich stanu zdrowia.

  1. pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) przekroczą z Tobą granice bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.

Powyższe wymogi stanowią wymogi minimalne, ograniczone z uwagi na obecną sytuację.

Każdy podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej standardowych wymagań przywozowych zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia.

Pełna informacja w tym zakresie oraz wzór oświadczenia dostępne są na stronie: https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Tymczasowa-procedura-przemieszczania-zwierzat-towarzyszacych-z-terytorium-Ukrainy-na-teren-Polski-przez-osoby-nie-posiadajace-kompletu-dokumentow-weterynaryjnych-dla-psow-kotow-i-fretek/idn:1999

Więcej informacji:

https://wawer.um.warszawa.pl/-/informacje-dla-osob-przemieszczajacych-sie-z-ukrainy-ze-zwierzetami