Чи можу я повернутися в Україну в будь-який момент?

Люди, які зараз перебувають на території Польщі та користуються записами так званого Спецзакону (тобто громадяни України та їх подружжя, які перетнули українсько-український кордон після 24 лютого цього року) можуть повернутися в Україну в будь-який час.

Повторний в’їзд з України до Польщі залежить від наявності документів:

  • якщо громадянин України має біометричний паспорт, але не має електронного документа diia.pl, можна буде повторно перетнути кордон на підставі закордонного паспорта за умови, що особа, яка перетинає кордон, ще не користувалася візою або безвізовим періодом перебування в Шенгенській зоні в протягом 90 днів кожні 180 днів,
  • якщо громадянин України має електронний документ diia.pl та дійсний паспорт, то такій особі можна буде повторно в’їхати на підставі вищевказаного електронної посвідки на проживання з дійсним проїзним документом (паспортом) – у такій ситуації можна вільно перетинати кордон до 24 серпня 2023 року.
  • якщо жоден із зазначених вище випадків не не підходить (наприклад, громадянин України має звичайний паспорт і не має права на електронний документ diia.pl), тоді – хоча теоретично особа, на яку поширюється спеціальний акт, повинна мати можливість вільно перетинати кордон, ми знаємо, що на практиці з цим виникають проблеми, тому найбезпечнішим варіантом для перетину кордону є звернення за дозволом на в’їзд до начальника прикордонної служби з гуманітарних причин.

Ця згода надається без будь-якої спеціальної процедури, а умови її надання визначені ст. 6 абз. 5 літ. c Шенгенського кодексу про кордони – ці умови є певним чином загальними положеннями (вони дуже широкі та надають значну свободу пояснення), а характер згоди є необов’язковим, тобто комендант може давати або не давати свою згоду.

Тому не можна однозначно стверджувати, що комендант кожного разу дасть таку згоду і можна буде потрапити на територію Польщі. Сьогоднішня політична ситуація вказує на те, що така згода буде надана за відсутності документів, але ніхто не може гарантувати, що ситуація не зміниться під час перебування даної особи в Україні, або що Комендант, перевіривши особу під час повторної перевірки в’їзду може вважати, що особа, не може в’їхати, бо оскільки вона добровільно виїхала, значить, вона може залишатися в Україні.